TEL. 0244.33.71.71

ANUNT – CLASA PREGĂTITOARE 2019/2020

ANUL SCOLAR 2019-2020

Informatii privind activitatea specifica Clasei Pregatitoare

TELVERDE : 0800816244 (instituit la nivelul ISJPH, începând cu data de 25.02.2019)

PRIMA ETAPA

Perioada de înscriere în clasa pregătitoare 04 – 22 martie 2019, între orele 8,00 – 18,00

A DOUA  ETAPA

Perioada de înscriere în clasa pregătitoare 02 – 08 aprilie 2019, între orele 8,00 – 18,00

În data de 02 martie 2019, orele 10.00 – 13.00 va avea loc în unitatea noastră evenimentul:

„ZIUA PORŢILOR DESCHISE”

• se va prezenta baza materiala a scolii destinata elevilor din clasa pregatitoare;
  • se vor purta discutii cu cadrele didactice care predau actualmente la clasa pregatitoare;
  • se vor purta discutii cu parintii elevilor inscrisi la clasa pregatitoare in anul scolar 2018/2019;
  • informatii date de conducerea unitatii.

NUMĂR CLASE PREGATITOARE: 3 CLASE

NUMAR LOCURI : 75

Profesorii pentru învăţământul primar:

1. TRĂISTARU MIHAELA MONICA

2. MĂNTOIU DANIELA

3. VELCEA ELENA

Documente necesare înscrierii:

• Cerere-tip de înscriere (disponibilă începând din 4 martie)
  • Copie şi original după actul de identitate al părintelui/tutorelui legal; părinții divorțați depun la înscriere și hotărârea judecătorească definitivă din care rezultă modul în care se exercită autoritatea părintească și unde a fost stabilită locuința minorului
  • Copie şi original al certificatului de naştere al copilului
  • Copie a documentului care atestă dezvoltarea psihosomatică corespunzătoare pentru parcurgerea clasei pregătitoare (acolo unde este cazul).
  • Alte documente care să ateste îndeplinirea criteriilor generale şi/sau specifice (acolo unde este cazul).

CRITERII GENERALE DE DEPARTAJARE (conform art.10, alin.2 , lit.a-d din Ordinul MEN nr.3181/18.02.2019:

1. existenta unui certificat medical de încadrare în grad de handicap a copilului;
  2. existenta unui document care dovedeste ca este orfan de ambii părinti;
  3. existenta unui document care dovedeste ca este orfan de un singur parinte;
  4. existenta unui frate/a unei surori înmatriculat/înmatriculata în unitatea de învățământ.

CRITERII SPECIFICE UNITATII DE INVATAMANT:

• Pot fi inscrisi in invatamantul primar copiii persoanelor care au locul de munca in zona scolii;
    • Se pot inscrie in invatamantul primar in unitatea noastra copiii care sunt in grija bunicilor si care demonstreaza ca au domiciliul in circumscriptia scolii.

documente necesare doveditoare:
– adeverinta de la locul de munca
– adeverinta de  la Asociatia de locatari

• Circumscriptia Scolara

Străzile arondate Şcolii Centrale Câmpina sunt:

• Str.CAROL I – Bl.12C , 12D1 , 12D2 , 12E , 12F , 14B1-14B2 , 14C , 14D , 14E , 14F , 14 G.
    • Str B.P. HASDEU ( de la intersectia cu strada Alexandru Vlahuta pana la intersectia cu str. 1 Mai ) Bl.A1 , A2, A3, Bl.28, Bl.29, Bl.80
    • Str.CALEA DOFTANEI – (de la intersectia cu str.Carol I pana la intersectia cu str.Ec.Teodoroiu)
    • Str.MIHAI EMINESCU
    • Str.HENRI COANDA